Що необхідно знати про сказ.
Що необхідно знати про сказ.

Що необхідно знати про сказ.

Сказ-небезпечне вірусне інфекційне захворювання, що передається людині під час укусу або контакту із слиною хворої тварини. Однією з основних ознак хвороби є водобоязнь, утруднення під час ковтання рідини, судоми при спробі питиводу. Саме тому сказ називають ще й гідрофобією. З моменту появи таких ознак і симптомів це захворювання стає смертельним.

       Ця страшна хвороба відома людству багато років. Найбільшу якість у вивченні цього захворювання внесли безсмертні відкриття Луї Пастера, який у 1881 році виявив, що збудник сказу локалізується  у центральній нервовій системі хворого. Вчений довів це шляхом введення слини хворих на сказ тварин під тверду мозкову оболонку піддослідних кроликів, в результаті так званого фіксованого вірусу і запропонував науковообгрунтований метод запобігання сказу. Він відкрив у Парижіпершу станцію для щеплень проти сказу. Заце вдячні парижани поставили Луї Пастеру пам`ятник ще за його життя.

      Для вивчення методики запобіжних щеплень від сказу російський вчений Ілля Мечников відразу відрядив до Парижу свого співробітника Миколу Гамалію, який уже через півроку організував в Одесі другу у світі і першу в Росії та Україні Пастерівську станцію для щеплення проти сказу.

    Понад 30 років триває епізоотія сказу природного типу в Європі,  основними джерелами якого є дикі мясоїдні тварини, головним чином лисиці. Епіцентром епізоотії є залишаються країни Східної Європи-Україна, Литва, Латвія, Білорусь, Росія, Хорватія. Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки, перш за все, втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність і навіть удень з`являються у населених пунктах, нападають на людей і тварин.

     За даними Мінестерства охорони здоровя України, останнім часом в нашій країні збільшилась кількість випадків захворювань на сказ. Зараження людини відбувається в основному через укус хворою твариною або  унаслідок попадання її слини на свіжі рани, подряпини шкіри або слизові оболонки. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижаків (вовки, лисиці-41,4%), домашніх (коти-21,8, собаки-15,3%), а також сільськогосподарських тварин(20,2%).

     У разі вчасного звертання постраждалого до лікувальної установи проводиться щеплення антиробічною вакциною, яка попереджає захворювання і врятовує життя. Уразі несвоєчасного проведення вакцинації після укусу інфікованої тварини хвороба закінчується смертю.

    Медики наголошують, що до лікаря слід звертатися відразу після контакту (укусу або ослинення) з підозрілою твариною, оскільки при проявах кліничних ознак врятувати хворого, як правило, не вдається.

Інкубаціоний період сказу досить тривалий – в середньому 1-3 місяці (хоча може тривати і до року). Перші ознаки хвороби виникають піздно, коли в мозгу вже відбулися  руйнівні процеси (набряк, крововилив, деградація нервових клітин), які роблять лікування прблематичним. Для полегшення виснажливого стану хворого проводиться симптоматичне лікування.

Однією з головних причин, що приводитьдо захворювання і смерті укушених скаженими тваринами людей, є небажання або незнання про необхідність пройти профілактичне лікування вакциною. Крім того, причиною смерті від цього страшногозахворювання стають пізне звернення до фахівців і отже, піздній початок лікування, а також перерване профілактичне лікування або порушення режиму поведінки щепленого у період проведення щеплень (вживання алкоголю).

Тим часом, очищення рани та імунізація, зроблені якомога раніше після підозрілого контакту з твариною можуть запобігти розвитку сказу практично на 100%.

Якщо Вас укусила тварина аб слина потрапила на Вашу шкіру чи слизові оболонки, головне – не панікувати! Швидко промийте рану (подряпину) водою з милом і зверніться до травмопункту. Не зволікайте жодної хвилини! Єдиним захистом від хвороби є щеплення, причому воно не має протипоказань!

Якщо Вас укусила домашня тварина, з`ясуйте ім`я та адресу її господаря. Це необхідно для того, щоб ветеринар міг спостерігати за станом тварини 10 діб від моменту укусу.

       Профілактика цього смертельно небезпечного захворювання та заходи боротьби з ним полягають у щорічній вакцінації домашніх тварин від сказу.

      Кожній людині, щоб запобігти захворювання на сказ і смерті, необхідно дотримуватися наступних правил:

-не контактуйте з бездомними і дикими тваринами, розповідайте дітям про небезпеку таких контактів;

-при укусі або ослиненні підозрілою твариною промийте рану теплою кип`яченою водою, а потім змажте її йодом. Уважно оглядайте дитину після прогулянки або контакту з підозрілою твариною;

-своєчасно робіть своїм домашнім тваринам щеплення проти сказу.

  

Лікар епідеміолог                                                              Білецька І.В.

Люботинського міського

 лабораторного відділення

 

Переглядів: 544
Дата публікації: 13:55 25.09.2017
Інвестиційний паспорт
Електронні петиції
Центр надання адміністративних послуг
Електронні послуги
Комунальний прожектор
Медицина міста
Телефони гарячих ліній
Молодіжна рада
Проект "Місто Нуль відходів"
Анонс подій
Подій не заплановано
Інформація для внутрішньо переміщених осіб
Посилання
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Пошук
Люботинська міська рада Харківської області >>>