«Бабин яр... Наш біль... Наша пам'ять...»

Людство, на хвилину зупинися.
У минуле спомин простели.
Над святою пам'яттю схилися
Тих, що безневинно полягли…

Бабин Яр…Наш біль…Наша пам'ять… Одна з найстрашніших сторінок літопису зла та страждань, написана людською кров’ю. Цей день – точка відліку масових розстрілів мирного населення в Бабиному Яру. У результаті: сотні тисяч загиблих, сотні очевидців, в чиїй пам’яті закарбувалися жахливі деталі кривавої трагедії та одне місце – Бабин Яр, що завжди нагадуватиме світу про те, до чого приводить війна. Тут, впродовж двох років, німецькими окупантами було закатовано понад сто тисяч людей різних національностей, зокрема українців, євреїв, циган та росіян.

Жертвами розстрілів стали люди за свою етнічну приналежність, а також за політичну та партизанську активність. Розстріли в окупованому нацистами Києві почалися в Бабиному Яру 29 вересня 1941 року,тоді, за два дні було вбито 33 771 тисячі євреїв (не рахуючи дітей до 3-х років, яких розстрілювали, але не рахували).

Однак, перший розстріл євреїв відбувся ще 27 вересня 1941 року, коли німецькими окупантами були знищені 752 пацієнта психіатричної лікарні          ім. Івана Павлова, яка знаходилась поблизу Бабиного Яру. Того ж дня німецьким комендантом міста було видано наказ усім євреям з’явитись 29 вересня з документами і цінними речами в збірний пункт біля Бабиного Яру для евакуації. Їм виголосили: «Після санобробки всі євреї і їх діти, як елітна нація, будуть переправлені в безпечні місця».

Зранку 29 вересня понад 30 тисяч євреїв прибули на північну околицю Києва невеликими групами. Коли людей загнали до яру ку­леметні постріли глушилися музикою і шумом літака, який кружляв над яром. Євреїв розстрілювали по 30-40 чоловік і скидали в рів. Після того як він наповнювався 2-3 рядами тіл, мертвих присипали землею.

За два дні у Бабиному Яру було розстріляно 33 771 чоловік. Наймолодшій жертв і було три дні, найстаршій – 103 роки.

Протягом 1941-43 років у Бабиному Яру було розстріляно 621 члена Організації українських націоналістів, 100 матросів Дніпровського загону Пінської воєнної флотилії, знищено 5 циганських таборів. За оцінками, за три роки у Бабиному Яру було розстріляно від 70 000 до 200 000 чоловік. За висновками спеціальної державної комісії на Нюрнберзькому процесі, що відбувся в 1945-1946 роках, жертвами нацистського злочину стало понад 100 тисяч цивільних громадян та військовополонених. У різних публікаціях даються різні цифри загальної кількості знищених у Бабиному Яру. Однак будь-яка кількість загиблих людей є жахливою.

Нині фактично не існує на мапі Києва Бабиного Яру, його зрівняли із землею. Є тільки згадка та пам'ять про нього.

Напередодні роковин цієї страшної трагедії, у пам'ять невинно убієнних КЗ «Люботинська публічна бібліотека» оформила ряд тематичних виставок «Бабин Яр… Наш біль… Наша пам'ять …», щоб кожен охочий мешканець громади мав  можливість ознайомитись з маловідомими сторінками історії та переглянути ілюстрації-спогади очевидців трагедії Бабиного Яру.

Україна переживає сьогодні велику трагедію і проходить через великі випробування. З першого дня віроломного нападу на Україну російські воєнні злочинці вбивають наших дітей – обстрілюючи з «Градів»: лікарні, школи,   дитбудинки, житлові квартали, розкидаючи замасковані під іграшки міни, розстрілюючи просто на вулицях.

Ми бачимо бомбардування Харкова, Одеси,знищення Маріуполя, удари ракет  та «Градів» по Бабиному Яру в Києві та Дробицькому Яру у Харкові, закатованих та вбитих  дітей, жінок, цивільних у Бучі, Ізюмі, інших українських містах та селах, незаконно вивезених в Росію наших громадян, в тому числі і дітей.

Бабин Яр став чітким нагадуванням про звірства нацистів, скоєних проти євреїв та інших, які російські ракети знову зробили дуже реальними, завдаючи ударів і вбиваючи невинних. Ми ніколи не повинні про це забувати і маємо консолідуватися з усім світом, щоб у подальшому захиститися від цих звірств.

Директор КЗ «Люботинська ПБ ЛМР ХО»

Олена АЛІСОВА

Альбом: 29 вересня 2022 року в Україні і в усьому світі відзначають День пам’яті Бабиного Яру
Дата публікації: 19:03 28.09.2022