Радон у питній воді: чим це небезпечно?
Радон у питній воді: чим це небезпечно?

Радон у питній воді: чим це небезпечно?

Радон – інертний радіоактивний газ, що без запаху, кольору та смаку.

Утворюється в процесі природного радіоактивного розпаду радію в глибинах Землі.Радон легко виділяється з грунту в повітря. Його розпад супроводжується випромінюванням альфа-частинок і утворенням дочірніх продуктів, які теж є альфа-випромінювачами. Альфа частинки створюють радіоактивний аерозоль у повітрі.
Об’ємна активність радону в атмосферу, як правило, дуже низька, усе ж різко підвищується, коли він потрапляє до замкнутого повітряного простору, де він накопичується. Радон в 7,5 раза важчий за повітря, його об’ємна активність, зазвичай  вища в підвалах, погребах та інших приміщеннях, розташованих у грунті та на його поверхні.
Найбільші рівні радону зустрічаються у водах, які омивають кристалічні породи високої тріщинуватості з високим вмістом радію.
Підземна вода накопичує радон з великих масивів геологічних порід.
Радон  у питній воді становить двояку небезпеку:
  • вживання такої води може викликати появу злоякісних пухлин шлунку і нирок;
  •  існує небезпека від вдихання повітря, куди переходить радон з води, особливо на кухні і у ванній кімнаті.
Способи зниження вмісту радону у питній воді:
  • кип’ятіння - при кип’ятінні води або приготуванні їжі значна кількість радону випаровується;
  • найбільш ефективний спосіб зниження концентрації радону у питній воді-це використання фільтрів на основі активного вугілля.
  • не слід забувати про проведення провітрювання кухні і ванної кімнати.
Як щодо приватних свердловин, то вони в загальному випадку не буряться на глибину геологічних горизонтів, які містять велику кількість радію. Однак,   помітні кількості радону можуть спостерігатися навіть в неглибоких свердловинах і колодязях.
Харківське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області наголошує, що при використанні води з артезіанських свердловин для господарсько-питного водопостачання або при реалізації води з  артезіанських  та  інших джерел через торгівельну мережу необхідно знати вміст радону у воді. Дослідження води проводяться в будь-якій акредитованій лабораторії. Контроль радіаційної безпечності питної води здійснюється у місцях водозаборів раз  на три роки відповідно до вимог Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», затверджених наказом МОЗ України від 12.05.2010 № 400.
Переглядів: 162
Дата публікації: 14:36 20.03.2024
Інвестиційний паспорт
Електронні петиції
Центр надання адміністративних послуг
Електронні послуги
Комунальний прожектор
Медицина міста
Телефони гарячих ліній
Молодіжна рада
Проект "Місто Нуль відходів"
Анонс подій
Подій не заплановано
Інформація для внутрішньо переміщених осіб
Посилання
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Пошук
Люботинська міська рада Харківської області >>>