«Довідник безбар’єрності»

Як розпізнати стрес у себе та тих, хто поруч – детально в довіднику

Джерело: https://kharkivoda.gov.ua/news/122050

У 2022 році в електронному «Довіднику безбар’єрності» було створено ще два розділи: «Етика взаємодії в періоди стресу» (з техніками самодопомоги та підтримки тих, хто поруч) та «Етика взаємодії з різними людьми».

Стрес є природною реакцією на подразники, яку може переживати кожен.

Серед його ознак:

- емоції – сум, страх, агресія;

- поведінкові реакції – відсутність мотивації, уникнення будь-якої діяльності, прояви жорстокості, зловживання алкоголем або наркотиками;

- фізичні реакції – головний біль, біль у м’язах або спині, проблеми зі сном, відсутність апетиту або проблеми із травленням.

На ваш стан може впливати те, що ви:

- працюєте довше, часто не маєте сил на роботу;

- зіштовхуєтеся з дискримінацією чи стигматизацією;

- занепокоєні власною безпекою, добробутом та життям ваших близьких;

- розумієте, що не можете залишити роботу на роботі – думаєте про неї навіть вдома;

- взаємодієте з травматичним досвідом: хворобами, стражданнями та смертю;

- змушені піклуватися про інших.

Якщо стрес не дає вам робити повсякденні справи (наприклад, ходити на роботу), варто звернутися за професійною допомогою.

«Як авто потребує пального, так і ваше психічне здоров’я потребує повного «баку» – піклування та постійної підтримки. Життя разом з його викликами – марафон, а не спринт. Аби мати сили на довгу дистанцію, варто дбати про своє здоров’я та добробут», – зазначили в «Довіднику безбар’єрності».

Деякі люди через бар’єри, стигму й упередженість опиняються в ситуаціях стресу частіше або мають справу з більш серйозними наслідками.

До них належать:

- люди, які перебувають під загрозою, або вже зазнали насильства чи дискримінації;

- люди старшого віку, особливо ті, хто має порушення пам’яті;

- вагітні жінки;

- люди з хронічними захворюваннями, які потребують постійного доступу до медичних послуг;

- люди з інвалідністю, зокрема з психічними порушеннями;

- діти, підлітки та люди, які ними опікуються;

- люди, які мають проблеми з доступом до послуг.

«Вразливість не завжди є очевидною, тому важливо проявляти емпатію та допомагати кожному, хто про це просить», – наголосили в «Довіднику безбар’єрності».

Довідково

«Довідник безбар'єрності» – ініціатива і флагманський проєкт першої леді України Олени Зеленської.

Як розпізнати стрес у себе та тих, хто поруч – детально в «Довіднику безбар’єрності»

Дата публікації: 22:01 26.07.2023